Nacházíte se: O městě > Informace o městě

Informace o městě

PDF E-mail Print

Statutární město Frýdek-Místek leží na středním toku řeky Ostravice v místě, kde se do ní vlévá řeka Morávka. V současnosti zde žije téměř 60 000 obyvatel. K městu patří části Chlebovice, Zelinkovice, Lysůvky, Lískovec a Skalice. Celková rozloha města je cca 5 161 ha.

Frýdek-Místek tvořila původně dvě města - moravský Místek ze 13. století a slezský Frýdek, prvně písemně zmíněný ve 14. století. Ke spojení obou měst došlo v r. 1943 a od r. 1955 se používá dnešní název Frýdek-Místek. Statutárním městem se Frýdek-Místek stal 1. července 2006.

Obě historická jádra byla opravena, a tak dnes na Zámeckém náměstí ve Frýdku můžete obdivovat krásné fasády původně renesančních domů a na místeckém náměstí Svobody zase měšťanské domy s podloubím.

Vyhledávaný je frýdecký zámek, původně gotický hrad s jádrem z 1. poloviny 14. století, později upravovaný. Nyní má v zámku sídlo Muzeum Beskyd, které nabízí k prohlídce dvě expozice - zámeckou a rozsáhlou expozici beskydského a pobeskydského regionu, dokumentující historii a kulturu beskydské oblasti. Za kulturou se dnes chodí nejen do muzea, Národního domu, ale třeba i do multifunkčního zařízení Vlast. Z historického hlediska stojí za zmínku také některé kostely, např. kostel sv. Jošta, kostel sv. Jana a Pavla, kostel Všech svatých, farní kostel sv. Jana Křtitele.

Město má dobré sportovní zázemí jak pro aktivní sportovce, tak i pro ty, kteří sportují jen rekreačně. Jachtingu, surfingu či rybolovu je možné se věnovat na blízké přehradě Olešná. Velkým lákadlem je ve zdejším areálu relaxační venkovní i krytý vodní park s půvabným výhledem na panorama Beskyd.

Kolečkové brusle využijete u Stadionu TJ Slezan nebo třeba kolem řeky Ostravice. Zkrátka nepřijdou ani volejbalisté a tenisté. Pro horolezce funguje ve městě cvičná horolezecká stěna. Ve Frýdku-Místku se hraje lední hokej, extraliga házené mužů a volejbalová extraliga žen. Příměstskému lyžování můžete holdovat v nedalekých Palko- vicích. Využijte zajímavé městské cyklotrasy a vypravte se za památkami či sportem po městě a jeho půvabném okolí. Nejste-li vyznavači kola, vydejte se pěšky nebo autem. Klid a odpočinek naleznete v mnoha městských parcích, oddech a poučení také na 3,5 km dlouhé naučné stezce ve Frýdeckém lese.

Neváhejte a přijměte toto pozvání do našeho města plného přírodních krás a zajímavých památek.

 

O městě

TV vysílání

Aktuální počasí

Dnes:
Zítra:
2.06 °C
1.52 °C

Odkazy

Novinky

Odběr novinek e-mailem.Kontrola Zadejte číslo složené z dnešního datumu a roku a dne (například druhy leden 2018 vypdata takhle . 120182)